Buharlı Temizleyici Kullanım Alanları İçin 9 Sorunuzu Yanıtladık

21 Şubat 2022
Buharlı Temizleyici Kullanım Alanları İçin 9 Sorunuzu Yanıtladık

Buharlı temizleyici ürünler teknolojinin bizlere sunduğu en güzel cihazlardan biri olarak değerlendirilmekte. Özellikle pandemi döneminde değişen ve gelişen temizlik anlayışımız ile örtüşen bu tasarımlar, çeşitli kullanım alanları, sunduğu özellikler, donanımı ve belki de en önemlisi sıfır kimyasal ile maksimum hijyen sağlaması ile her evde mutlaka yer alması gereken aletlere dönüşüyor.

Kendisiyle beraber, çevresini, ailesini, çocuklarını ve evcil hayvanlarını düşünen bireyler için kapsamlı ve etkin temizlik sağlayan buharlı temizleyiciler; küfleri, hayvan tüylerini, akarları ve ölmüş derileri yok ederek sağlığınız için savaşan bir savaşçıya dönüşüyor.

Standartlarını aşan buharlı temizleyicilerin onlarca farklı kullanım alanı bulunuyor. Bu farklı kullanım alanları arasında sorduğunuz 9 soruyu sizin için yanıtladık.

Buharlı Temizleyiciler Koltuk Temizler Mi?

Buharlı temizleyiciler hakkında en merak edilen kullanım alanlarından olan koltuk yüzeyleri, elbette buharlı temizleyiciler ile son derece yüksek bir verim ile temizlenebilir. Koltuklarınızı ve kanepelerinizi buharlı temizleyicilerin özel olarak geliştirilmiş başlıkları ile temizleyebilir, mikrop ve bakterilerden arındırabilirsiniz. Buharlı temizleyiciye özel tasarım başlığı klipsleyerek ve üzerine pamuklu bir bez örterek bu aparatı kullanabilirsiniz.

Koltuğunuzun/kanepenizin yüzeyine buhar uygularken, yüzeyin çok ıslanmamasına dikkat ederek, başlık hareket ettirilerek uygulanmalıdır. Bu uygulama sayesinde yüzeyde bulunan akarlara veda ederken istenmeyen lekelerden de kurtulmuş olursunuz.

Kullanım önerisi: Buharlı temizleyicinizi koltuğunuza uygulamadan önce koltuğun renginin atıp atmayacağına bakmak üzere önce küçük bir alan üzerinde uygulayabilirsiniz.

Buharlı Temizleyiciler Halı ve Kilim Temizler Mi?

Halılarınız söz konusu olduğunda artık bir temizlik firması ile irtibata geçmek yerine, buharlı temizleyici aletler sayesinde evinizde harika bir temizlik gerçekleştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Buharlı temizleyiciler; büyük küçük fark etmeksizin halı ve kilimlerinizde derinlemesine temizlik sağlayacak cihazlardır. Halı ve kilimlerinizin liflerinde bulunan kirleri gömülü yerlerinden saniyeler içerisinde çıkaran temizleyiciler büyük alanlarda da harikalar yaratmaktadır.

Buharlı temizleyiciler halı ve kilimler için geliştirilmiş özel başlıklara sahiptir. Pratik uygulanışı için gerekli olan başlığın takılması ve büyük bir bez ile örtülmesi işlemidir. Sonrasında halınızın/kiliminizin üzerinde başlığı hareket ettirebilir ve fazla ıslanmamasına dikkat ederek halınızı istenmeyen kir toz ve bakterilerden arındırabilirsiniz.

Kullanım önerisi: Bazı halı modelleri içeriği nedeni ile yüksek sıcaklıklarda temizlemeye elverişli değildir. Bu nedenle halınızı temizlemeye başlamadan önce mutlaka ufak bir alanda test edebilirsiniz.

Buharlı Temizleyiciler Camları Temizler Mi?

Buharlı temizleyiciler ile harikalar yaratacağınız yüzeylerden bir diğeri ise cam yüzeylerdir. Geleneksel temizleme yöntemlerinde, örneğin bez ile temizlik gerçekleştirildiğinde, sıvı temizleyici ürünler cam yüzeylerden sık sık akarak daha fazla leke ve iz oluşturabilir. 

Buharlı temizleyiciler ile cam temizliği sağlandığında ise pencerede ki suyu uzak tuttuğu için ve kuru, iz kalmamış bir yüzey sunduğu için kusursuz bir yöntemdir. Buharlı temizleyiciler özel olarak cam temizleyici bir aksesuara sahiptir. Oldukça kolay bir şekilde düz şeritler çekilerek, yukarıdan aşağıya, yön değiştirerek uygulanır. Son adımda aksesurda bir bez bulunmadan cam yüzeyin üzerinden yüksek buhar gücünde geçilir.

Kullanım önerisi: Herhangi bir damlamanın önüne geçmek adına temizliğe başlamadan önce zemine bir havulu yerleştirilebilir.

İpucu: Kirli cam yüzeylerde maksimum performans sağlamak adına bir mikrofiber bez sürerek buharlı ısıtıcıyı ilk sefer de düşük bir ayarda çalıştırılır.

Buharlı Temizleyiciler Ocak ve Fırın Temizler Mi?

Ocak ve fırın temizliğinde ilk akla gelen çıkarılması zor ve zorlayıcı yağ ve yağ birikintileridir. Piyasa üzerinde özel olarak geliştirilmiş ocak ve fırın temizleyici ürünler bulunmaktadır. Fakat bu ürünler zararlı kimyasallar açısından zengindir ve bu toksit içerikler yemeğiniz ile buluşşun istemezsiniz.

En iyi temizlik alternatifi ise tabiki çevre dostu, sağlığınızı düşünen buharlı temizleyicilerdir. Bu sayede kötü kokular mutfağınızda varlığını göstermez ve kimyasallardan uzak temizlik ile gönlünüz rahat eder.

Cam fırın kapakları için fırında bulunan mevcut yağları ve artıkları yok etmek adına buharlı temizlik makinenizi, fırçalı bir aparat ile yüksek ayarda kullanabilirsiniz. Son adımda ise cam silme aparatını kullanarak tertemiz bir fırın camına sahip olabilirsiniz.

Kullanım önerisi: Buharlı temizleyici makinaları fırın içerisinde yer alan aletlere yakın bir şekilde kullanmamaya özen gösteriniz. Yakın temas sonrasında fırınınızın bozulmasına neden olabilirsiniz.

Buharlı Temizleyiciler Sert Zeminleri Temizler Mi?

Elektirikli süpürgeler, su filtreli buharlı temizleyicilere nazaran daha yüzeysel ürünlerdir. Bu nedenle sert zemin temizliği söz konusu olduğunda buharlı temizleyici ürünler daha yüksek bir hijyen sağlamaktadır.

Mutfak, banyo gibi zeminler için buharlı temizleyiciler kusursuz aletlerdir. Bakterilerin kol gezdiği ve diğer temizlik ürünlerinin ulaşamadığı yerlerde buharlı temizleyiciler kusursuz hijyeni sağlarlar. Ulaşılması zor derz aralarının dezenfekte edilişi yüksek sıcaklıktaki buharın gücü ile mümkündür.

Kullanım önerisi: Derze zarar vermekten kaçınmak adına uzun bir aynı yüzeyde sabit kalmamanızı öneririz.

Buharlı Temizleyiciler ile Yatak Dezenfekte Edilir Mi?

Yüksek sıcaklıktaki buhar toz akarlarının yok edilmesi için birebirdir. Bu yüzden buharlı temizleyici aletler yatak hijyenini sağlamak adına mükemmeldir. Toz akarlarının yuvası olarak bilinen yatakların hijyeni için buharlı temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Özellikle alerjisi bulunan bireyler için bu temizlik yöntemi önerilmektedir. 

Kullanım önerisi: Yatağın aşırı ıslanmasından kaçınmak için ek bir bez kullanarak yatak üzerinde hareket ettirebilirsiniz.

İpucu: Yatağa çarşaf geçirmeden önce yatağın kuruması için birkaç saat bekleyin.

Buharlı Temizleyiciler ile Perdeler Havalandırılır Mı?

Perdeleriniz söz konusu olduğunda perdelerinizi havalandırmak, kötü kokularından arındırmak ve temizlemek için buharlı temizleyiciler kullanabilirsiniz. Bu sayede evinizin havasını tazelerken, perdelerinizi dezenfekte edersiniz.

Kullanım önerisi: Perdelerinize buharlı temizleyici uygulamadan önce perdelerinizin bu tarz bir temizlemeye uygun olup olmadığını öğrenmek adına perdelerinizin bakım etiketini kontrol edebilirsiniz. 

Buharlı Temizleyiciler Buzdolabının Buzlarını Çözer Mi?

Buzdolabındaki buzlardan kurtulmak adına pratik ve güvenli bir yol arıyorsanız buharlı temizleyiciler tam da aradığınız aletlerdir. Buharlı temizleyiciler, mutfak aletleri buzları zorlamaktan çok daha güvenilir bir yöntemdir

Buharın sıcaklığı aynı zamanda uyguladığınız yüzeyi sterilize etmektedir. Buzları dolabınızdan temizledikten sonra herhangi bir kimyasal ile temizlik sağlamanız gerekmemektedir.

Buzdolabından çekmeceleri çıkarttıktan sonra buzları toplamak adına dondurucun alt kısmına bir kova veyahut bir kase yerleştirebilirsiniz. Buharlı temizleyicinin başlığını buzlara yönlendirerek, buzların kolayca elinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Son noktada ise tüm yüzeyleri kuru bir bezle kurulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Buharlı Temizleyiciler Armatürleri Temizler Mi?

Mutfak ve banyodaki muslukların etrafında meydana gelen küçük kireç ve kir parçalarını temizlemek buharlı temizleyiciler ile oldukça kolay bir iştir. Buharlı temizleyici cihazınızı bu alanlarda kullanarak ve ardından bir bez ile temizleyerek temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.