:: UFO Teknoloji ::  Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > UFO ISITICI > UFO Isıtıcı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

UFO Isıtıcı ve İnfrared'in Sağlık Açısından Etkisi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: İstanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 721
  Alıntı admin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: UFO Isıtıcı ve İnfrared'in Sağlık Açısından Etkisi
    Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2008 Saat 10:13


UFO Isıtıcı ve İnfrared'in Sağlık Açısından Etkisi Nedir?

İnfrared ışıklarının İnsan sağlığı ile ilişkisini tam olarak kavrayabilmek için Dünyamıza ulaşan Güneş ışınlarının ihtiva ettiği ışık çeşitlerini incelememiz gerekmektedir.

Güneş ışıkları yakın mor ötesi (Ultraviyole) ışık, görülebilir ışık ve yakın kızıl ötesi ( İnfrared ) ışıklardan meydana gelir.

Dalga boyu kısaldıkça ışımanın sahip olduğu enerji de artmaktadır. Bu da mor ötesi ışıkların infrared ışıklardan daha fazla enerjiye sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Isının nasıl oluştuğuna gelince ; Belli sıcaklıktaki bir cisim titreşen atomlardan oluşur. Titreşimin derecesi cismin sıcaklığı ile bağlantılıdır. Cismi oluşturan atomlar, titreşim enerjisini transfer etmek suretiyle birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşirler. Atom enerjiyi absorbe eder (soğurur) ve titreşimini arttırarak ısınır ya da alternatif olarak titreşimi yavaşlatarak enerjiyi bırakır yani soğur. Bu proses, sadece enerji uygun bir biçimde verildiği zaman yani doğru dalga boyunda söz konusu olur. Isı transferi söz konusu olduğunda radyasyonun dalga boyu bölgesi kızıl ötesi bölgedir.

Bu diğer dalga boylarında, örneğin mor ötesi radyasyonda bir cismin niçin ısınmadığını veya en azından çok fazla ısınmadığını açıklar. Kızıl ötesi ışınlar, bir yüzeyle temas ettiği zaman, enerji ısı biçiminde açığa çıkar. Bu enerji insanlar için zararlı değildir. Kızıl ötesinden farklı olarak diğer radyasyon türleri (örneğin mor ötesi), bir molekülü dönüştürebilecek kadar (kimyasal reaksiyon) enerji açığa çıkarabilecek güçtedir.

Mor Ötesi (Ultraviyole) ışınlar, dalga boyu 0,010 – 0,400 µm olan ışımalardır. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının olumsuz etkileri ise, özellikle açık tenli kişileri halsiz bırakan güneş yanıkları, güneş çarpmalarına neden olabilmektedir. Fazla UV ışınına maruz kalma kar körlüğü ve uzun vade de katarakt oluşumuna neden olur. Cilt üzerinde ise hızlı yaşlanmaya sebep olabileceği gibi aynı zamanda bağışıklık sistemini de baskılayarak bulaşıcı hastalıktan korunmayı ve aşı etkilerini azaltabilir.

Kızıl Ötesi (İnfrared) ışınlar, Elektromanyetik spektrumda görünür ışıktan sonra gelir. İnfrared ışık dalga boyu temel olarak 0.760 µm ile 1000 µm arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda İnfrared ışıma kendi içinde Kısa Dalga (0.76 - 1.5 µm), Orta Dalga (1.5 – 5,6 µm), ve Uzun Dalga (5,6 – 1000 µm) olmak üzere üç kısma ayrılır.

UFO ısıtıcılarda kullandığımız dalga boyu Güneş tarafından zaten yayımlanmakta olan İnfrared Orta Dalga içinde yer almaktadır.İnfrared sağlık amaçlı çeşitli fizyoterapi uygulamalrında da kullanılır. Infrared ışınları vücut dokularının 2-3 cm derinliğine kadar etkileşir. Işınlanan alanın dolaşım kalitesine göre oluşan ısının bir kısmı dolaşımla vücudun diğer dokularına dağıtılır, bu da kan dolaşımını arttırdığı anlamına gelir. Işınlanan bölgede dolaşım artışı ile birlikte akyuvarların   ( lökosit ) onları fagositoz ( bakterileri yok etme ) aktivitesi de artar. Bu etki ciddi olmayan iltihaplarda kullanılır.

İnfrared ışıkları hücre molekül seviyesinde de etkili olur. Hücrelerin metabolizması hızlanır. Ürettikleri fizyolojik maddeler artar. Isının etkisi ile hücre membranı ( zarı ) geçirgenliği artar. İnfrared ışınları, kas tonusunu (gerginliği) azaltır. Böylece kaslardaki ve eklemlerdeki ağrı azalır, stresin oluşturduğu etkiler ortadan kalkar. Kasları besleyen damarların spazmı çözülür, daha iyi beslenir ve birikmiş olan laktik asit atılır. Böylece ağrıya sebep olan laktik asidin kristalleri yok olur.

Kimi kanser türlerinde ısı tedavisi uygulanabildiği için Kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Kanser hücreleri ısıya dayanıklı değildir, normal hücrelerden farklı olup 42 derecenin üzerinde yaşayamazlar.İnfraredin spor salonlarında kullanımı da son zamanlarda gündeme gelmiştir. Doktorlar tarafından hafif kas egzersizleri ile birlikte hareket halindeki kaslara İnfrared ışıma uygulanması durumunda yağ yakımını kolaylaştırdığı için sağlıklı zayıflama ve selülitleri yok etmede önerilmektedir.

Ayrıca infrared ışık ile sinir hücrelerinin vücudun doğal salgısı olan ve mutluluk hormonu diye de bilinen endorfin üretimini arttırması ile ilgili testler de sürmektedir.  Bu sayede uyuşturucu ve sigara bağımlılığı ile kronik ağrıların tedavisinde büyük yollar kat edilebilecektir.Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucunda yalnızca, cam üretim fabrikalarında camın ergime ısısında oluşturduğu KISA DALGA İnfrared ışımaya uzun süre çıplak gözle bakmak zorunda kalan işçilerin gözlerinde uzun yıllar sonra katarakt oluşum riskini arttırabileceği gözlenmiştir.

Tekrar belirtelim ki UFO ısıtıcıları uzun yıllar yapılan test ve çalışmaların ardından hem İnsan sağlığı hem de yüksek ısı verimli ORTA DALGA Işıma yapan cihazları müşterilerine tam bir güven ile sunmaktadır.Düzenleyen admin - 18-Kasım-2008 Saat 08:41
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz