Vantilatör Hakkında Merak Edilen 10 Soru

04 Nisan 2022
Vantilatör Hakkında Merak Edilen 10 Soru

Vantilatörler ve soğutucular, havanın yönlendirilmesinde faaliyet gösteren ve hava akımını sağlayıp, havayı serinleten cihazlardır. Konut, işyeri, sosyal alanlar, kamusal alanlar ve daha birçok yerde kullanılan vantilatörler ile ilgili olarak en çok merak ettiğiniz 10 sorunuzu yanıtladık. Peki nedir bunlar?

Vantilatör Hakkında Merak Edilen Sorular

Vantilatörler her ne kadar birçok kişi tarafından tercih edilse de, henüz vantilatörle tanışmayan kişi sayısı da bir o kadar fazla. Eğer vantilatör alınacaksa ve kafanızda soru işaretleriniz varsa bu yazımızı okuduktan sonra kararınızı daha kolay bir şekilde verebilirsiniz.

  1. Vantilatör Havayı Soğutur Mu?

Yaz sıcaklarıyla baş ederken, hayat kurtarıcı rolü olan vantilatörler ortamda serinlemeye yardımcı olan bir hava akımı oluşturmaktadır. Her ne kadar serinlemeye yardımcı olsa da, aslında vantilatörler havayı soğutmaz, ortamdaki sıcaklığı azaltmaz. Vantilatörden çıkan rüzgar, havayı serinletmez ama hareket etmesini sağlar. Duvar tipi vantilatör sayesinde oluşan serinlik aslında buharlaşmadan kaynaklanmaktadır. UFO soğutucular da, istenilen soğutma etkisini oluşturmak için nemi buharlaştırmaktadır.

  1. Salınımlı Vantilatör Ne Demek?

Bulunduğunuz ortama uygun bir vantilatör arıyorsanız eğer, salınımlı vantilatörü çokça duyacaksınız. Salınımlı vantilatörler, sağa ve sola dönüş yapabilme özelliğine sahip cihazlardır. Dönme özelliği sayesinde oluşan hava akımını ortamdaki farklı alanlara da dağıtabilmektedir. Kullanım açısından rahat bir şekilde kullanılabilen bu vantilatörleri uzaktan kumandalı olarak seçtiğinizde ise daha konforlu bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Salınımlı vantilatör araştırıyorsanız eğer UFO’nun salınımlı iyonizerli vantilatör modellerini tercih edebilirsiniz.

  1. Vantilatörde İon Ne Demek?

Ortam için en uygun vantilatörü arıyorsanız bazı kavramları fazla duyacaksınız. Bunlardan bazıları iyonizer ve iyon kavramlarıdır. Kelimeleri ilk kez duyanlar için kısaca ne anlama geldiğinden bahsedelim.

İyonizer, iyonları oluşturan yani üreten bir cihazdır. İyon ise, elektronları kaybeden ya da kazanan moleküller ya da atom topluluğudur.

UFO’da iyonizer özellikli vantilatörler bulabilirsiniz. İyonizer özellikli vantilatör, ortamın havasını serinletmekle kalmaz, kullanıcılara birçok fayda da sağlar. Örneğin, ortamdaki oksijen miktarını arttırır. Astım gibi hastalığı olan kişiler için ferahlık sağlama ve nefes açma gibi özelliği de bulunmaktadır iyonizer özellikli vantilatörlerin. Bunun yanı sıra havada bulunan alerjen özellikteki yan etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir de diyebiliriz. İyonizer özellikli vantilatörler sağlıklı ve güvenli bir kullanım sunmaktadır.

  1. Buharlı Vantilatör Soğutuyor Mu?

Serinlemek için, açık alan dahil birçok ortamda kullanılabilen buharlı vantilatörler dilediğiniz ortamı serinletmek için oldukça ideal bir seçenek. Buharlı vantilatörler, sulu vantilatörler olarak da bilinmektedir.

Kullanıldığı ortamı serin tutmak ve bu serin havayı ortama dağıtmak için buharlı vantilatörler tercih edilebilecek en başarılı ürünler arasındadır. Bulunduğunuz ortam için buharlı vantilatör arıyorsanız UFO buharlı vantilatör seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kullanım açısından da rahat olan buharlı vantilatörler modeline göre taşınabilir ya da sabitlenebilir özellikte olmaktadırlar. Taşınabilir özellikte olan buharlı vantilatör çeşitlerini dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde kullanabilme lüksüne sahipsiniz.

Buharlı vantilatörlerin kişileri ıslattığı yönünde bazı düşünceler vardır. Aslında bu yanlış bir düşüncedir. Vantilatörden çıkan su damlacıkları ortamın havasını soğutur fakat etrafı ıslatmamaktadır. Vantilatörden çıkan su damlaları oldukça küçük olduğu için ıslatma özelliğine ya da yoğunluğuna sahip değillerdir. Teknik açıdan vantilatörün bir arızası yoksa ortamı ıslatmayacaktır. Zaten kaliteli malzemeden üretilmiş olan vantilatörlerde bu gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

  1. Vantilatör Neden Ses Yapar?

Son teknolojiye göre üretilmiş olan, sessiz çalışan ve yüksek performansa sahip vantilatör seçeneklerine UFO sayesinde sahip olabilirsiniz. Günlük hayatta kimi zaman bulunduğumuz ortamda çok fazla ses olabiliyor. Bazen tamamen sessiz bir ortamda bulunmak ya da bu sesleri aza indirgemek isteyebiliyoruz. Ortamda bulunan vantilatör tercihinizi sessiz çalışan bir modelden yana kullanırsanız , ortamdaki gürültüyü azaltabilirsiniz. Sessiz çalışan vantilatör tercihinizi de UFO’dan yapabilirsiniz.

Peki vantilatörler neden ses yapmaktadır? Bunun birçok sebebi olabilir. Vantilatör kalitesiz malzemeden üretildi ise ya da bozulma gibi durumlar söz konusuysa sesli çalışabilir. Bunun yanı sıra montaj ya da kurulumunun hatalı olarak yapılması da vantilatörün ses yapmasının sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca vantilatör üretiminde tercih edilen ucuz rulmanlar da vantilatörün sesli bir şekilde çalışmasına neden olan faktörlerinden biridir.

  1. Vantilatör Neden Çalışmaz?

Vantilatör çalışmıyorsa birçok sebebi olabilir. Vantilatörün motorundan kaynaklanan sebepler olabilir, pervanesinin dönmemesinden kaynaklanan sorunlar olabilir. Bunun yanı sıra rulmanlarında sorun olabilir. Ya da tuşlarıyla ilgili bir sorun da söz konusu olabilir. Eğer vantilatörünüzde bir sorun varsa ve çalışmıyorsa, atmanız gereken ilk adım cihazınızın teknik servisiyle iletişime geçmektedir.

Vantilatörün çalışmamasının birçok nedeni olabileceği gibi en sağlıklı sonuç, profesyonel kişiler tarafından kontrolleri sağlandığında alınacaktır. Bazen çok ciddi bazen ise ciddi olmayan sebeplerden dolayı çalışmama gibi durumlar söz konusu olabilir.

  1. Vantilatör Neden Ters Döner?

Vantilatör ters döndüğünde rulmanlarıyla ya da motoruyla ilgili bir sorun söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra DC motorlarda da sorun olabilme ihtimali yüksektir. Bu DC motorlarda stator aracılığıyla oluşturulan manyetik alan, motor tarafından doğru bir şekilde yakalanmadığında, motor ters dönmeye başlamaktadır.  Bu gibi durumlarda müdahaleyi sizin değil, profesyonel birinin yapması daha güvenli olacaktır.

  1. Klima mı Vantilatör mü?

Özellikle yaz aylarında en çok ihtiyaç duyulan ürünler klima ve vantilatördür. İhtiyacın kaynağı serinleme isteğidir. İlk olarak enerji tüketimi konusunda her iki cihazı da karşılaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlık açısından bir değerlendirme yapmakta fayda var. Serinlik konusunda hangisinin etkisinin daha kalıcı olduğu da sorgulanır. Bunun yanı sıra ekonomik açıdan da düşünülmektedir.

Klimalar, bakımlarının düzenli olarak yapılmasına ihtiyaç duyulan cihazlardır. Eğer yeterince temizlenmezse ve klima kirli kalırsa, klimadan çıkan hava yoluyla birçok bakteri insan sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Eğer bulunduğunuz ortamda klima tercih ediyorsanız, klimanın bulunduğu ortamdaki sıcaklık ile dışarıdaki havanın sıcaklığı arasında maximum 7° bir fark olması gerekmektedir.

Uzmanlar genellikle, gece kullanılması için vantilatörü önermektedir. Hatta direkt kendinize doğru değil, tüm ortamı serinletecek şekilde kullanılabilir vantilatör. Böylece daha sağlıklı bir kullanım da deneyimleyebilirsiniz.

“Klima mı, vantilatör mü?” diye kendinize soruyorsanız bütçenizi de göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz öncelikle UFO vantilatör modellerimizi inceleyerek de kararınızı verebilirsiniz. Bu arada vantilatör fiyatlarının klimalara göre daha uygun olduklarını da belirtmekte fayda var.

  1. En İyi Vantilatör Hangi Marka?

Hem kaliteli materyalden üretilmiş hem de uzun süre size kullanım sağlayacak olan bir vantilatör seçimi çok önemlidir. Sağlıklı, güvenli ve ekonomik bir şekilde kullanabileceğiniz vantilatörleri UFO^da bulabilirsiniz. Uzun süre hem iç hem dış mekanlarda kullanabileceğiniz şık görünümlü vantilatörler ile yaşam alanlarınızı daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Seçtiğiniz vantilatörün uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor olması, salınım özelliğinin bulunması, negatif iyonizer özelliğinin bulunması, oda ısısını göstermesi gibi özellikleri vantilatörü konforlu bir şekilde güvenle kullanmanızı sağlayacaktır. Tüm bu özellikleri ve daha fazlasını UFO vantilatörlerde bulabilirsiniz.

UFO vantilatörler, uzun süre güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz ürünlerdir. Ortamın hava kalitesini de olumlu yönde etkileyecek olan UFO vantilatörler, ihtiyacınız olan ferah havayı da size sunmuş olacak.

  1. Ev İçin Vantilatör Kaç Watt Olmalı?

Eviniz için vantilatör seçimi yapacaksanız eğer bazı konulara dikkat edilmesinde fayda var. Vantilatörlerin hız ayarlarının olduğu kadar watt güçleri de birbirinden farklıdır. Evde kullanacağınız vantilatörlerin watt gücünün çok yüksek olmaması gerekir. Çünkü sanayi tipi vantilatörler gibi yüksek wattlı olan vantilatörler daha fazla enerji harcayabilmektedirler. Ev için vantilatörler ortalama 50 ile 150 Watt arasında olmaktadır.

UFO Vantilatörler ile Konforlu Serinlik

UFO kalitesine sahip bir vantilatör ile tüm yaşam alanlarınıza serin ve ferah dokunuşlar yapabilirsiniz. Tercih edecek olduğunuz UFO vantilatörleri sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Son teknoloji özelliklerle donatılmış olan vantilatörler sayesinde konforlu bir kullanım da elde etmiş olursunuz.

Satın alacağınız UFO vantilatörleri, kullanacağınız ortama göre farklı tasarımlarda inceleyerek, ihtiyacınız doğrultusunda seçebilirsiniz. Kule Tipi Vantilatörler, Soğuk Buharlı İyonizerli Vantilatörler, İki Salınımlı Kumandalı Vantilatörler tercih edebileceğiniz UFO vantilatör seçeneklerinden bazılarıdır.

Tüm UFO vantilatör seçeneklerinin özelliklerini sitemiz üzerinden inceleyerek, en avantajlı fiyatlarla dilediğiniz vantilatöre kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatıyla güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. %100 orijinal UFO garantisiyle, istediğiniz vantilatöre sahip olabilir hem satış öncesi hem satış sonrası, deneyimli ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Vantilatör sürekli çalışırsa bozulur mu?

Vantilatörü çok uzun süre hiç kapatmadan çalıştırmak motorun bozulmasına neden olabilir. Vantilatörün motorundaki kablolar kısa devre yapabilir. Bu sebeple belirli aralıklar ile kapatılması önerilir.

Vantilatör önünde uyumak zararlı mı?

Uyurken vücut ısımız düşer, bir de buna vantilatörün sürekli olarak yarattığı soğuk hava eklenince kaslarımız bu durumdan olumsuz etkilenir. Öte yandan vantilatörün yarattığı hava akımına sürekli olarak maruz kalmak mide bulantısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Vantilatör neden hasta eder?

Vantilatörün oluşturduğu kuru hava cildinizin ve boğazınızın kurumasına sebep olabilir. Kuru hava sinüsleri ve genizi etkiler. Bu da mukus ve baş ağrısına yol açabilir. Dolayısıyla ortamın temiz hava ile havalandırılması doğru olacaktır.

Vantilatör sırt ağrısı yapar mı?

Eğer uzun süre vantilatör rüzgarına maruz kalırsanız ortamdaki nem uzaklaşır, vücut ısısı çok hızlı değişir ve bu da kas tutulmalarına neden olur.

Hala UFO kalitesiyle tanışmadıysanız, hayatınıza ferahlık, yaşam alanlarınıza farklı bir enerji getirmek için geç kalmış sayılmazsınız. İçinizi serinletecek birçok vantilatör seçeneklerini incelemek için acele edin ve hazırsanız bu serinliğin tadını çıkarın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.