İNFRARED NEDİR

25 Aralık 2019
İNFRARED NEDİR

İnfrared  ışınlar, güneş tarafından yayımlanarak dünyamıza ulaşan ışınların arasında da  bulunmaktadır. Kırmızı ışıktan İnfrared’e geçiş Güneş’in doğuşu ve batışı  esnasında gökyüzünün aldığı Turuncu renkte gözlemlenebilir.

Infrared Nedir?

Isının ışıkla taşınma şekli olan infrared, kızılötesi ışıklara verilen addır. Infrared ışıklarının diğer ışıklardan (sarı, mavi, yeşil ışık vb.) farkı ise ısıyı diğerlerinden daha fazla taşıyabilmesidir. 

İnfrared özelliği nedir?

İnfrared ışınlar Elektromanyetik Spektrum’da görünür ışınlar ile Mikrodalga ışınları arasında bulunurlar. Dalga Boyu 0.760 µm ile 1000 µm arasında değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda İnfrared ışıma kendi içinde Kısa Dalga (0.76 - 1.5 µm), Orta Dalga (1.5 – 5,6 µm), ve Uzun Dalga (5,6 – 1000 µm) olmak üzere üç kısma ayrılır

Belli sıcaklıktaki bir cisim titreşen atomlardan oluşur. Titreşimin seviyesi cismin sıcaklığını tespit eder. Cismi oluşturan atomlar birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşim içindedirler. Atom, enerjiyi soğurarak onu titreşiminde bir artışa dönüştürebileceği gibi (ısınma), titreşiminde azalmaya yol açacak şekilde o enerjiyi bırakabilirde (soğuma). Atomlar genellikle, enerjiyi diğer atomlar tarafından kolaylıkla alınabilecek şekilde (belli dalga boyunda) verirler. Isı transferi söz konusu olduğunda elektromanyetik spektrumdaki en verimli bölge infrared (kızıl ötesi) bölgesidir.

İnfrared ışık sağlığa zararlı mı?

Gerçek infrared ışıkları sağlığa yararlıdır. Fakat bu ışığı üretmek maliyetlidir. UFO ısıtıcılarında bu maliyet karşılanarak orijinal infrared ışığı üretilerek ısıtıcılar üretilir. Fakat sektörde sayısız marka ve modelde maliyetli olan bu teknoloji kullanılmamaktadır. 

İnfrared ışık ne işe yarar?

İnfrared ışık ısının değdiği noktayı ısıtmasına yarar. Diğer yollarda ısı önce ortamı ısıttığından ısınmak zaman alır ve eşyaların ısınması ile geçen süre, yalıtım eksikliği vb sebebiyle ortam uzun süre soğuk kalır. Hızlı ve güvenli ısınmak için infrared ışığı en doğru tercihtir.

Infrared ışık nasıl çalışır?

İnfrared ışık ısıtma tüpüne rezistans telinin sarılması ile oluşturulur. Işık bu tüp içerisinden alana doğrudan nesnelere odaklanır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.