HEPA Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

17 Ağustos 2022
HEPA Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

HEPA filtre özellikle klima, hava temizleyici ve soğutucu gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Bu filtre çeşidi, temizlik ve hijyen açısından son derece önemlidir. Yüksek verimli partikül filtresi olarak da bilinen HEPA kullanımı, sağlığınız açısından birçok avantaj barındırır.

Genel olarak ortamda havada bulunan toz, partikül, bakteri ve viral organizmaların yayılmasını engelleyen HEPA filtreler, yüzde 99 oranında etkiye sahiptir. Bu sebeple soğutucu seçiminizde HEPA filtreli seçenekleri tercih etmeniz fayda sağlayacaktır.

HEPA Filtre Ne İşe Yarar?

İngilizcesi High Efficiency Particulate Arresting olan HEPA Türkçeye, Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı olarak çevrilmiştir. Bu filtreleme sistemi havada asılı halde bulunan partikülleri içine çeker. Havada yer alan partiküller, insan sağlığına ve çevreye zarar verebilir. Bu zararın ortadan kaldırılması ya da en aza indirgenmesi adına HEPA partikül filtre özelliği bulunan cihazların kullanımı tercih edilmelidir..

HEPA filtreler, beş farklı sınıfa ayrılırlar. Buna karşın genellikle üç çeşidi bilinmekte ve bunlar kullanılmaktadır. Bu sınıflandırma yüzdelerine bağlı olarak değişmektedir. Gerçek HEPA adı verilen filtreler yüzde 99.9 oranına sahiptir. Yüksek HEPA filtreler ise yüzde 95 oranına sahiptir. Yüzde 85 oranına sahip olan filtreler ise düşük HEPA olarak adlandırılmaktadır. HEPA filtre yüksek performansıyla dikkat çeken bir ürünüdür. Buna karşın filtreleme oranı arttıkça performans da artmaktadır. Bu durum kullanım sıklığına da yansır.

HEPA Filtreleme Performans Oranı

HEPA filtrelerin özelliklerinden biri de oranlarına göre performanslarında farklılıklar olmasıdır. Metal plakalardan oluşan HEPA, elektrostatik bir yapıya sahiptir. Bu filtreler yıkanarak temizlenen özelliklere sahiptir.

Metal plakalar üzerinde zamanla filtrelenen partiküller birikir. Bu durum HEPA filtrelerin performanslarını olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu sebeple filtrelerin sık sık temizlenmesi ve yıkanması gerekir. Düzenli olarak temizlenmeyen filtrelerin performansında her geçen gün daha fazla performans kaybı yaşanacaktır.

HEPA filtreler kullanım talimatlarına uyulduğu sürece güvenle kullanılabilirler. Bununla birlikte çok sık kullanılan filtreler, zaman içerisinde yıpranabilir ve performansı düşebilir. Bu durum kullanıma bağlı olarak normal karşılanmaktadır.

HEPA Filtrelerin Kullanım Alanları

HEPA filtreler, çok güçlü bir çekim gücüne sahiptir. Bu özelliği ile hava temizleme cihazları açısından önemli bir görev üstlenir. Güçlü çekim gücü birçok alanda kullanılmasına neden olur. Bu filtreler özellikle soğutucu cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Klima ve elektrik süpürgelerinde de bu filtrelerle karşılaşabilirsiniz.

Bunların yanı sıra hastane binaları, ameliyat odaları ve temiz oda gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Çekim gücünün yanı sıra oldukça güvenli bir yapısı olması da sıklıkla kullanıyor olmasının nedenlerinden biridir. HEPA filtreler ortamda bulunan sıcaklık, nem, toz ve benzeri elementleri dengede tutmaktadır. Bu sayede kullanıldıkları ortamlarda daha sağlıklı seçeneklerdir.

Aşırı nemli alanların insanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir. Bu tip ortamlar özellikle romatizma gibi rahatsızlıkların artmasına neden olmaktadır. HEPA filtreler havada oluşan nem oranının dengede kalmasını sağlar.

HEPA Filtrelerin Değişimi

Kullan at ve temizlenebilen HEPA filtreler olarak iki farklı tipte ürün çeşitliliği vardır. Kullan at HEPA filtreler, kullanılan ortama bağlı olarak 1 ila 2 yıl arasında değiştirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda kullan at filtreler, toz torbalar şeklindedir. Bu toz torbalar doldukları zaman performanslarının sıfıra düşme olasılığı vardır.

Temizlenebilen HEPA filtreler ise, periyodik olarak temizlendiğinde çok daha uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Kullanım talimatlarına uygun olarak yapılan filtre temizliği ürünün çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. HEPA temizliği yaparken, ürünü iyice temizlediğinizden ve yeniden takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekir. Daha yüksek maliyete sahip olmakla birlikte temizlenebilen HEPA filtreler uzun vadede daha avantajlıdır.

HEPA Filtre Kullanmazsanız Ne Olur?

HEPA kullanımının avantajlarından bahsettik. Peki, HEPA filtresi bulunmayan soğutucular kullandığınız takdirde ne olur? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Bununla birlikte son derece önemli bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

HEPA hava temizleyici bulunmayan ürünlerin kullanımı ortamda nem seviyesini dengelemeyecektir. Bu da insanlarda astım, romatizma ve alerji gibi sorunlara yol açar. Diğer taraftan havada bulunan bakteri ve toz akarı gibi küçük partiküller hızla üreyecektir. Bu da duvarların nemlenmesine, boyaların kalkmasına, pençelerin çürümesine, giysilerin deforme olmasına ve küf üremesine neden olacaktır. Çeşitli ev eşyalarınızın metallerinde paslanma ve bozulmada yaşanmaya başlanacaktır. Herhangi bir kapalı ortamda insanlar açısından sağlıklı nem oranı yüzde 40 ila 50 arasındadır.

Aşırı nem, insanlardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Dört kişilik bir aile evin havasında günde 10 litre civarında nem katar. Bunun yanı sıra ortamın devamlı olarak havalandırılmaması da nem miktarını artıracaktır. Nem insan sağlığı açısından birçok sağlık sorununa kapı açabilir.

HEPA filtreler sayesinde nem alma özelliğine sahip olan soğutucular, bu sorunu kolaylıkla çözecektir. İlk defa soğutucu alırken HEPA filtresine sahip olup olmadığını kontrol etmeniz, kullanım açısından size önemli avantajlar sunacaktır. Soğutucularda kullanılan filtrelerde farklı seçeneklerde vardır. Buna karşın HEPA en iyi performans sunan seçeneklerden biridir.

Hepa Filtreler Yıkanabilir mi?

Yüksek aktiflikteki partikülleri yakalamak için tercih edilen HEPA filtereler kağıt özelliğinde olduğundan yıkanması önerilmez. yıkandığı zaman filtrenin gücünde değişiklikler oluşabilir. Bu sebeple bu filtrelerin süpürülerek temizlenmesi daha doğru olacaktır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.