Air Technology

28 Şubat 2020
Air Technology

İYON NEDİR?

Bir atom, çekirdeğinde bulunan pozitif yüklü Proton, yüksüz Nötron ve çekirdek etrafında belli yörüngelerde dönen negatif yüklü Elektronlardan oluşur.

Bir ya da daha çok elektron kazanmış ya da yitirmiş elektrik yüklü atom veya moleküllere İyon denir.

Nötr durumda olan bir atom ya da molekülün elektron kaybetmesi ile oluşan elektrik yüklü parçacığa pozitif iyon, elektron almasıyla oluşan elektrik yüklü parçacığa ise negatif  iyon denilmektedir.

Bir Elektron, Proton’dan 1.800 kat daha hafif olduğu için bazı şartlar sağlandığında atomdaki yörüngesinden koparılabilmektedir.

Aşağıda animasyonda anlaşılması kolay olduğu için nötr halde yalnızca 2 elektronlu bulunan Helyum atomunun son yörüngesine bir elektron alarak negatif iyon haline gelmesi gösterilmektedir.

Ultrasonik Pulverizasyon Nedir?

Metal bir diyaframın (ses sistemlerinde olduğu gibi) ultrasonik frekanslarda titreşmesi sonucu diyafram üzerindeki su ince, serin bir sis tabakasına dönüşür.

Sis suyun henüz buhar haline geçmemiş fakat su molekülleri arasındaki bağların zayıflaştığı halidir. Havaya dağıldığında kararlı hale geçmek ister ve ortamın enerjisini (sıcaklığını) bir miktar alarak buharlaşır. Bu da ortama serinlik olarak yansır.

Serin buhar üreten Ultrasonik cihazlar çok yüksek frekanslı olduklarından sessizdirler. Su haznesine konulan suyun damıtılmış temiz su olması suyun içindeki diğer partiküllerin havaya karışmasını ya da diyaframa zarar vermesini engelleyecektir. Ayrıca hazneye parfüm ya da herhangi bir kimyasal konması da diyaframa zarar verebileceğinden tavsiye edilmemektedir. Hazne belli periyotlarla nemli bir bezle temizlenmelidir.

Serin buhar ile ortamın kuruması engellenir, ev döşemelerinde bulunan ahşap malzemelerdeki kurumaya bağlı çatlamalar önlenir, deride kuruma oluşmaz, mukoza membranlarının nemli kalması sağlanır ve hava kuruluğuna bağlı statik elektrik çarpılmalarının önüne geçilir.

Ultrasonik sistemlerin dışında buhar oluşturmanın aşağıdaki gibi çeşitli başka yöntemleri de bulunmaktadır;

Diskli sistemler: Dönen disk üzerindeki su difüzöre doğru fırlatılır ve difüzör tarafından havada yüzebilen ince partiküllere dönüştürülür.

Fitilli sistemler:  Rezervuardan bir fitil vasıtası ile emilen suyun fitil üzerindeki fan vasıtası ile nem olarak havaya aktarılması ile çalışır.

Buharlaştırıcılar: Kaynayan sudan ayrılan sıcak buhar ve nem ortam havasına karışır.

Bu sistemlerden yalnızca Ultrasonik ve Diskli sistemlerin serin buhar (sis) üretebildiklerine dikkat edilmelidir.

Havayı Nasıl Temizler ?

Havada dolaşan bakteri, virüs, alerjen, küf, mantar, kötü koku, sigara dumanı, kir gibi tüm zararlı partiküller pozitif yüklüdürler. Eksi yüklü iyonlar havadaki bu zararlı partiküllere saldırarak onları çeker ve bir araya toplar. Büyüyen ve havada asılı kalamayacak kadar ağırlaşan bu zararlı partiküller zemine çökerek soluduğumuz havadan uzaklaştırılırlar.

Ayrıca bu iyonizasyon sırasında, bakteri ve virüs gibi zararlı canlıların yapıtaşları da bozulmaktadırr.

Geleneksel yöntemlerle, klima ya da fan yardımıyla, yahut havayı toz ya da su filtrelerinden geçirmekle, bakteri ve virüslerin tümünden kurtulmak mümkün olamaz. Filtrede biriken bakteriler daha hızlı üreyip kötü koku oluşumuna neden olurlar. Ayrıca uzun süre boyunca biriken bu bakteriler filtreden kaçarak havaya tekrar karışabilirler.

İyonların Doğadaki Durumları Nedir?

Yaklaşık % 78’i Azot, % 21’i Oksijen , % 1’i de Su Buharı, Karbondioksit ve diğer gazlardan oluşan  atmosferdeki hava içinde, her 10 negatif iyona karşı ortalama 12 pozitif iyon bulunmaktadır. Doğal ve temiz havanın bulunduğu bir yeryüzü bölgesinde 1 cm3 havada toplam ~ 4.000 iyon bulunmaktadır. Sağlıksız ve kirlenmiş soluduğumuz şehir havasında ise yaklaşık 100 negatif, 150 - 200 pozitif iyon bulunmaktadır
.
Doğada negatif ve pozitif iyonlar havaya enerji transfer edilmesi durumunda oluşurlar. Şelalelerden şiddetli bir şekilde dökülen dalgalar, okyanustaki dalgalar, yıldırım, yağmur ve bulutlarda oluşan sürtünme etkisi, topraktan ve kayalardan çıkan doğal enerji yayılımı, uzaydan gelen kozmik ışınlar, bitkilerin fotosentezi, fırtınalar ve rüzgarlar iyon oluşumunu sağlayan başlıca doğal etkenlerdir.

Hareket eden suyun içindeki enerji, çok sayıda negatif iyon üretebilmektedir. Şelalelerde olduğu gibi, sert bir yüzeye çarpan su moleküllerinden ayrılan elektronlar çevreye yayılırken, geride kalan pozitif yüklü su molekülleri zemin tarafından nötralize edilirler. Deniz kıyısında ve nehir kenarlarında, dalgaların kıyıdaki kayalara çarptığı yerlerde de her zaman negatif iyon sayısı pozitif iyon sayısından çok daha fazladır. Benzer durum, sabahları almış olduğumuz duşta da gerçekleştiği için, duştan parçalanarak fışkıran suyun ürettiği negatif iyonlar güne daha zinde başlamamıza katkıda bulunurlar.

Yapılan ölçümler neticesinde, Niagara Şelalesi çevresindeki negatif iyon sayısının 100.000 adet / cm³ değerinin üzerine çıktığı tespit edilmiştir. Yani Niagara Şelalesini dünyanın en büyük negatif iyon fabrikasıdır.

Sağlığımız İçin Önemi

Negatif iyonların zararlı partikülleri soluduğumuz havadan uzaklaştırmalarının yanı sıra metabolizmamıza da çeşitli katkıları bulunmaktadır.

Bilgisayar,  televizyon, ses sistemi, florasan lamba, tost makinesi, mikrodalga fırın, faks cihazı, fotokopi makinesi gibi elektrikli cihazlar konforumuza katkıda bulunurken manyetik alan ve pozitif iyon üretirler. Ayrıca kentsel oluşumlarda asfalt ve beton ile kapanmış toprak, havanın elektrik dengesini balanslayamamaktadır.

Kapalı ortamlarda artan pozitif iyon miktarı insanlarda çeşitli sıkıntılar meydana getirirken, Negatif iyonlar ise tam ters etki yaparak sağlığımıza aşağıdaki gibi çeşitli katkılarda bulunur.

  • İç sıkıntısı ve daralması, sinir ve ruh bozukluğu yakınmaları olan hastaları sakinleştirir.
  • Alfa beyin dalgalarını uyarır, zihinsel fonksiyonları keskinleştirir, hata yapma oranını düşürür.
  • Fiziksel performans’ı artırır, tüm vücut fonksiyonlarının daha verimli olmasına yardımcı olur.
  • Seksüel davranışları uyarır.
  • Uyku bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olur.
  • Migren ve diğer ağrılarda yararlı etkisi görülür.
  • Bronşiyal astım ataklarının daha hafif geçirilmesini sağlar. Solunumu rahatlatır.
  • Vücudun tabii detoksifikanı (toksin yok edicisi) dir.
  • İmmün (bağışıklık) sistemini güçlendirir.
  • Vücutta yüksek değere ulaşmış Serotonin ve Histamin’ in yarattığı  rahatsızlıkları gidermede yardımcı olur.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. Dokuların ihtiyacı olan maddelerin oralara daha kolay ulaşmasında yardımcı olur

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.