:: UFO Teknoloji ::  Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > UFO ISITICI > UFO Isıtıcı ile İlgili Teknik Sorular Veya Sorunlar
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

%80 lik Tasarruf ne derece GERÇEK ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
serdar Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2
  Alıntı serdar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: %80 lik Tasarruf ne derece GERÇEK ?
    Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2008 Saat 05:19

Ben yeni UFO kullanıcısıyım. UK Line 3000 kullanıyorum. En çok merak ettiğim konu elektrik sarfiyatı ne olacak? Fark edecek mi, etmeyecekmi?

Buradaki sayfalardan site admininin yazdığı mesaja göre basit bir hesaplama yaptım;

Site yetkilisinin vermiş olduğu bilgi ;
UFO UK Line
1.Kademede bu cihaz bir saatte 1,8 KW
2.Kademede bu cihaz bir saatte 2,1 KW
3.Kademede bu cihaz bir saatte 2,4 KW
4.Kademede bu cihaz bir saatte 2,7 KW
5.Kademede bu cihaz bir saatte 3,0 KW

Bu bilgiye göre basit bir hesap yaparsam;
1. kademede günde 10 saat çalıştırıyorum yani günde 18 KW tüketimim oluyor. Elektriğin 1 KW bedeli 0,13 ytl. Yani günlük sarfiyatım 18KW x 0,13 YTL = 2,34 YTL günlük tüketim bedeli çıkıyor ortaya... Yani aylık 2,34 YTL x 30 gün = 70,20 YTL aylık elektrik faturam gelecek.

Bilmek istediğim konu şu
Herhangi bir ısıtıcı (petek-yağlı-, veya başka bir infrared olmayan elektrikli ısıtıcı) ile yine bu ısıtıcıların 1800KW olduğunu varsayarsak, UFO'nun infrared teknolojisi ile taahhüt ettiği %80 küsürlük bir ekonomi bana nasıl yansıyacak ?

Düzenleyen isildur - 12-Ocak-2008 Saat 09:13
Hiçbirşeyi özel bir gün için SAKLAMA. Yaşadığın hergül özel bir gün aslında !..
Yukarı Dön
isildur Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Gönderilenler: 225
  Alıntı isildur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2008 Saat 10:10
Sevgili Serdar,
Tüm 1.8 kW cihazlar aynı elektriği tüketir, yani cihazın çalışma prensibi ne olursa olsun bir ayda aynı parayı ödersin. Adı üstünde 1kW/Saat (saatte 1.8 kW elektrik tüketiyor)
UFO'nun % 82'lere varan verimliğine gelince:
Konveksiyon ile ısıtma yapan sistemler, objeleri ısıtmak için ortamdaki havayı ısıtmak zorundalar dır. Bu da ortamın hacmine ve yalıtım durumuna göre kullanılan enerjinin çok büyük kısmının boşa harcandığı anlamına gelir. Çünkü ısıtılmak istenen hedefe ulaşmak için öncelikle bir aracıyı yani ortam havasını ısıtmaları sistemin yapacağı işin artması anlamın taşır. Ayrıca bu ısınan hava
yükseleceğinden ilk önce tavanlar ısınır, ardından alt kısma doğru ılık hava akımı başlar. Ayrıca rüzgar ve hava akımları ile yalıtım durumuna göre bu sıcak hava pencere ve kapı altlarından kaçarak ta verimliliği iyice düşürür.
Infrared ısıtma sistemlerinde ise, hedef objeleri ısıtmak için ortam havası gibi bir aracı kesinlikle kullanılmaz. Infrared sistemlerin diğer sistemlere göre ısıyı daha verimli iletme felsefesi de temel olarak bu “Ortam Havasının Isıtılmaması” ilkesinden doğmaktadır.
Isı konveksiyonel ısıtma sistemlerindeki gibi yukarı çıkma eğilimi göstermez. Çünkü hava ile değil fotonlar vasıtası ile taşınmaktadır ve bu da bize istenilen her yönde  ısıyı yönlendirme ve kontrol etme imkanı sağlar. İnfrared, ışık ile ısıttığı için rüzgar ve hava akımından etkilenmez ve dolayısı ile ısınan havanın kaçması gibi bir durum söz konusu değildir.
Sadece ısıtılması istenen yere yönlendirilen filamentler ısıtıcı çalışmaya başladıktan 27 saniye sonra tam perfomansla ısıtılacak objenin üzerine enerji aktarmaya başlamış olur, yani ışığının ulaştığı yeri anında derinlemesine ısıtır. Diğer sistemlerde ise ortamdaki havayı tamamen ısıtabilmek için cihaz tam performans çalışıyorken yarım saat, hatta büyük yerlerde daha fazla beklemek gerekmektedir.
Bunların tümü birleştirildiğinde % 82’lere varan daha verimli ısınma şansına sahip oluyorsunuz.
Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir, Fendir. İlim ve Fennin Dışında Rehber Aramak Gaflettir, Cehalettir...
Yukarı Dön
serdar Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
  Alıntı serdar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2008 Saat 14:18

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim... Bu şekilde düşünmemiştim.

Havayı ısıtıp onuda sokağa atmadığımı bilmek güzel :)
Hiçbirşeyi özel bir gün için SAKLAMA. Yaşadığın hergül özel bir gün aslında !..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz