.İyonların Doğadaki Durumları
Yaklaşık % 78’i Azot, % 21’i Oksijen , % 1’i de Su Buharı, Karbondioksit ve diğer gazlardan oluşan  atmosferdeki hava içinde, her 10 negatif iyona karşı ortalama 12 pozitif iyon bulunmaktadır. Doğal ve temiz havanın bulunduğu bir yeryüzü bölgesinde 1 cm3 havada toplam ~ 4.000 iyon bulunmaktadır. Sağlıksız ve kirlenmiş soluduğumuz şehir havasında ise yaklaşık 100 negatif, 150 - 200 pozitif iyon bulunmaktadır
.
Doğada negatif ve pozitif iyonlar havaya enerji transfer edilmesi durumunda oluşurlar. Şelalelerden şiddetli bir şekilde dökülen dalgalar, okyanustaki dalgalar, yıldırım, yağmur ve bulutlarda oluşan sürtünme etkisi, topraktan ve kayalardan çıkan doğal enerji yayılımı, uzaydan gelen kozmik ışınlar, bitkilerin fotosentezi, fırtınalar ve rüzgarlar iyon oluşumunu sağlayan başlıca doğal etkenlerdir.

Hareket eden suyun içindeki enerji, çok sayıda negatif iyon üretebilmektedir. Şelalelerde olduğu gibi, sert bir yüzeye çarpan su moleküllerinden ayrılan elektronlar çevreye yayılırken, geride kalan pozitif yüklü su molekülleri zemin tarafından nötralize edilirler. Deniz kıyısında ve nehir kenarlarında, dalgaların kıyıdaki kayalara çarptığı yerlerde de her zaman negatif iyon sayısı pozitif iyon sayısından çok daha fazladır. Benzer durum, sabahları almış olduğumuz duşta da gerçekleştiği için, duştan parçalanarak fışkıran suyun ürettiği negatif iyonlar güne daha zinde başlamamıza katkıda bulunurlar.

Yapılan ölçümler neticesinde, Niagara Şelalesi çevresindeki negatif iyon sayısının 100.000 adet / cm³ değerinin üzerine çıktığı tespit edilmiştir. Yani Niagara Şelalesini dünyanın en büyük negatif iyon fabrikasıdır.
 
 
Gizlilik ve Telif Hakları design & developed by TREDEAL.com